Skip to content

862 Bryant St

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Jul 11, 1996

Property Information

Block97
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
40%
Improvement Value:$79,700
60%
Total Assessment$131,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,767+3.2%
2024$9,460+3.2%
2023$9,168+0.4%
2022$9,134+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4406, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1925