Skip to content

940 Lakeside Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1957

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Dec 18, 2021

Property Information

Block134
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,300
42%
Improvement Value:$97,100
58%
Total Assessment$167,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,396+3.2%
2024$12,006+3.4%
2023$11,615+0.4%
2022$11,572+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$449,000
Sq Ft1,400DeedBook 6444, Page 2681Recorded12/23/2021

Property Sale

Sale
$333,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 6230, Page 275Recorded11/27/2017

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 5653, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1957