Skip to content

Inwood Place

Rahway, NJ 07065

Public Property

Last Sale Price
$193,770
Last Sale Date
Jul 30, 2001

Property Information

Block136
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class02560
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$59,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$4,502+4.0%
2002$4,330-18.3%
2001$5,299+4.3%
2000$5,081+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$193,770
DeedBook 5152, Page 340

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 3460, Page 751