Skip to content

683 W Milton Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1959

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block137
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,218
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,800
48%
Improvement Value:$71,900
52%
Total Assessment$138,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,271+3.3%
2024$9,948+3.2%
2023$9,641+0.4%
2022$9,605+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,218DeedBook 6357, Page 142Recorded1/23/2020

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft1,218DeedBook 5962, Page 33Recorded7/17/2013

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 3359, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1959