Skip to content

579 Harris Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1957

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Oct 13, 2017

Property Information

Block110
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,221
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
42%
Improvement Value:$90,800
58%
Total Assessment$156,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,589+3.3%
2024$11,224+3.2%
2023$10,878+0.4%
2022$10,838+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft1,221DeedBook 6224, Page 564Recorded10/27/2017

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5604, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1957