Skip to content

407 Maple Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block141
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2A-F&2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
42%
Improvement Value:$85,200
58%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,848+3.2%
2024$10,507+3.2%
2023$10,183+0.4%
2022$10,145+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,424DeedBook 6406, Page 2552Recorded3/23/2021

Property Sale

Sale
$144,500
DeedBook 4940, Page 74

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4481, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1925