Skip to content

1219 Pierpont St

Rahway, NJ 07065

Built 1920

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
May 31, 2000

Property Information

Block144
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
45%
Improvement Value:$68,400
55%
Total Assessment$124,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,212+3.3%
2024$8,922+3.2%
2023$8,647+0.4%
2022$8,615+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4980, Page 1

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 3885, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1920