Skip to content

164 Elm Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1900

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 21, 2019

Property Information

Block149
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,623
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
40%
Improvement Value:$70,900
60%
Total Assessment$118,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,775+3.2%
2024$8,499+3.2%
2023$8,237+0.4%
2022$8,206+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,623DeedBook 6346, Page 2190Recorded11/6/2019

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5805, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1900