Skip to content

615 Seminary Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1900

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 1, 2014

Property Information

Block204
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,645
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,300
45%
Improvement Value:$64,900
55%
Total Assessment$118,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,753+3.3%
2024$8,477+3.2%
2023$8,216+0.4%
2022$8,185+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,645DeedBook 6003, Page 656Recorded5/16/2014

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook 5607, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1900