Skip to content

105 Elm Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1900

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Sep 13, 2002

Property Information

Block153
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3A F&2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,198
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
31%
Improvement Value:$110,200
69%
Total Assessment$158,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,759+3.2%
2024$11,389+3.2%
2023$11,038+0.4%
2022$10,997+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 5329, Page 349

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3584, Page 488

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3353, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1900