Skip to content

1475-7 Campbell St

Rahway, NJ 07065

Built 1920

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 9, 2003

Property Information

Block153
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2A-F&2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,214
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
36%
Improvement Value:$89,900
64%
Total Assessment$140,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,419+3.3%
2024$10,091+3.2%
2023$9,780+0.4%
2022$9,743+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5362, Page 363

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4236, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1920