Skip to content

1501 Campbell St

Rahway, NJ 07065

Built 1890

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block153
Lot29
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,574
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,100
28%
Improvement Value:$108,000
72%
Total Assessment$150,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,115+3.2%
2024$10,765+33.3%
2023$8,077+0.4%
2022$8,047+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,574DeedBook 6440, Page 2819Recorded11/29/2021

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,574DeedBook 6420, Page 2063Recorded7/7/2021

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4698, Page 225

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 4194, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1890