Skip to content

30 Elm Ave

Rahway, NJ 07065

Vacant Land

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 28, 2016

Property Information

Block156
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class02978
DescriptionF
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,437
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$35,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,599+3.2%
2024$2,517+3.2%
2023$2,440+0.4%
2022$2,431+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,437DeedBook 6136, Page 438Recorded8/8/2016

Property Sale

SaleMulti
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,437DeedBook 5972, Page 468Recorded9/19/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5650, Page 398

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook 3398, Page 949