Skip to content

24-26 Elm Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 28, 2016

Property Information

Block156
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
27%
Improvement Value:$221,600
73%
Total Assessment$303,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,943+3.2%
2024$22,242+3.5%
2023$21,481+0.8%
2022$21,314-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6136, Page 438

Property Sale

SaleMulti
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,437DeedBook 5972, Page 468Recorded9/19/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3277, Page 964

Property Built

Built

Year Built: 1960