Skip to content

415 Jefferson Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 19, 2010

Property Information

Block15
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCB&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,175
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
44%
Improvement Value:$73,000
56%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,730+3.2%
2024$9,424+3.2%
2023$9,134+0.4%
2022$9,099+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 5691, Page 22

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3223, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1950