Skip to content

317 Orchard St

Rahway, NJ 07065

Built 1965

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Nov 19, 2015

Property Information

Block15
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,200
40%
Improvement Value:$95,200
60%
Total Assessment$158,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,204+3.3%
2024$10,851+3.2%
2023$10,517+0.4%
2022$10,478+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 6095, Page 335Recorded12/11/2015

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5053, Page 259

Property Sale

Sale
$145,750
DeedBook 3818, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1965