Skip to content

1715-17 Irving St

Rahway, NJ 07065

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
Dec 31, 2013

Property Information

Block161
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2A-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,618
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
36%
Improvement Value:$79,600
64%
Total Assessment$124,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,407+3.1%
2024$9,120+3.5%
2023$8,808+0.8%
2022$8,739+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$161,000

From:

To:

Sq Ft1,618DeedBook 5990, Page 764Recorded2/3/2014

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5785, Page 200

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3789, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1910