Skip to content

136-166 W Grand Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1964
Apartment

Last Sale Price
$3,250,000
Last Sale Date
Apr 11, 2017

Property Information

Block161
Lot39
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description30A-B&14G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,600
21%
Improvement Value:$912,400
79%
Total Assessment$1,150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$86,963+3.2%
2024$84,307+3.5%
2023$81,420+0.8%
2022$80,788+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$3,250,000

From:

To:

DeedBook 6184, Page 851Recorded4/26/2017

Property Sale

Sale
$2,550,000
DeedBook 5865, Page 820

Property Sale

Sale
$1,300,000

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 3281, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1964