Skip to content

1654 Irving St

Rahway, NJ 07065

Built 1920
Other Exempt

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 1, 2020

Property Information

Block162
Lot6

Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
64%
Improvement Value:$26,200
36%
Total Assessment$71,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$5,083+0.8%
2022$5,044-1.1%
2021$5,100+2.1%
2020$4,994+2.8%
Property History
Sales7

Property Sale

SaleMulti
$500,000

From:

To:

DeedBook 6373, Page 2896Recorded7/9/2020

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$125,000

From:

To:

DeedBook 6108, Page 695Recorded3/7/2016

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$398,000
DeedBook 5577, Page 210

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 5352, Page 804

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4551, Page 275

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3635, Page 542

Property Sale

Sale
$104,800
DeedBook 3242, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1920