Skip to content

473 Central Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1920

Last Sale Date
Jul 28, 1993

Property Information

Block168
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,802
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,500
40%
Improvement Value:$87,600
60%
Total Assessment$147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,643+3.3%
2024$10,300+3.3%
2023$9,975+0.4%
2022$9,937+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3992, Page 246

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 3186, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1920