Skip to content

429 Central Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1919

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Jul 31, 1978

Property Information

Block168
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,866
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,400
56%
Improvement Value:$88,200
44%
Total Assessment$200,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,854+3.2%
2024$14,387+3.2%
2023$13,944+0.4%
2022$13,892+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3151, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1919