Skip to content

270 Orchard St

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2023

Property Information

Block16
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
39%
Improvement Value:$102,300
61%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,337+3.3%
2024$11,949+29.1%
2023$9,252+0.4%
2022$9,217+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,120DeedBook 6482, Page 2029Recorded9/19/2022

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,120DeedBook 6452, Page 2159Recorded2/17/2022

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6063, Page 855Recorded6/18/2015

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 5385, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1950