Skip to content

608 Seminary Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jun 7, 2021

Property Information

Block170
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
25%
Improvement Value:$155,400
75%
Total Assessment$208,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,417+3.2%
2024$14,932+3.2%
2023$14,472+34.7%
2022$10,748+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,064DeedBook 6421, Page 2101Recorded7/14/2021

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 5649, Page 26

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 3103, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1930