Skip to content

667 W Grand Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block205
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3A-F&G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,200
34%
Improvement Value:$105,500
66%
Total Assessment$158,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,752+3.3%
2024$11,382+3.2%
2023$11,031+0.4%
2022$10,990+1.3%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft2,076DeedBook 6588, Page 2717Recorded7/22/2025

Property Sale

Sale
$167,900
DeedBook 5721, Page 399

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5687, Page 320

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 5460, Page 776

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 4930, Page 242

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4840, Page 173

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 3297, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1920