Skip to content

718 Seminary Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1920

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 11, 2011

Property Information

Block171
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,236
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
36%
Improvement Value:$94,800
64%
Total Assessment$147,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,908+3.3%
2024$10,564+3.2%
2023$10,239+0.4%
2022$10,201+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5882, Page 475

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 3808, Page 258

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 3544, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1920