Skip to content

206 Elm Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Mar 28, 1995

Property Information

Block147
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,271
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
37%
Improvement Value:$107,800
63%
Total Assessment$170,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,603+3.2%
2024$12,207+3.2%
2023$11,831+0.4%
2022$11,786+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4228, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1925