Skip to content

646 Hamilton St

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Mar 26, 2015

Property Information

Block172
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,900
45%
Improvement Value:$60,500
55%
Total Assessment$109,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,101+3.2%
2024$7,846+3.2%
2023$7,604+0.4%
2022$7,576+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft972DeedBook 6052, Page 787Recorded4/10/2015

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5308, Page 126

Property Sale

Sale
$124,500
DeedBook 3499, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1930