Skip to content

984 Hamilton St

Rahway, NJ 07065

Built 1920

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jan 24, 1989

Property Information

Block184
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,016
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,800
57%
Improvement Value:$51,300
43%
Total Assessment$119,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,819+3.2%
2024$8,542+3.2%
2023$8,279+0.4%
2022$8,248+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3586, Page 776

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3357, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1920