Skip to content

1530 St Georges Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$512,000
Last Sale Date
Apr 14, 2004

Property Information

Block174
Lot3

Zoning---
Sq Footage100
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,300
28%
Improvement Value:$290,800
72%
Total Assessment$403,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,482+3.1%
2024$29,551+3.5%
2023$28,539+0.8%
2022$28,318+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$512,000
DeedBook 5425, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3380, Page 496