Skip to content

829 Hamilton St

Rahway, NJ 07065

Built 1800

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Mar 18, 2014

Property Information

Block174
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,206
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,300
48%
Improvement Value:$108,600
52%
Total Assessment$206,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,321+3.2%
2024$14,839+3.2%
2023$14,382+0.4%
2022$14,328+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft2,206DeedBook 5996, Page 975Recorded3/28/2014

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 4744, Page 222

Property Sale

Sale
$194,500
DeedBook 4447, Page 183

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 3301, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1800