Skip to content

802 Moses Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1974

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 1, 2015

Property Information

Block177
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
35%
Improvement Value:$128,600
65%
Total Assessment$196,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,566+3.3%
2024$14,107+3.2%
2023$13,673+0.4%
2022$13,621+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,232DeedBook 6062, Page 141Recorded6/8/2015

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3152, Page 517

Property Built

Built

Year Built: 1974