Skip to content

816 Kaminski Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1974

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 28, 2017

Property Information

Block176
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,330
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
35%
Improvement Value:$126,500
65%
Total Assessment$194,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,410+3.2%
2024$13,957+3.2%
2023$13,527+0.4%
2022$13,476+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,330DeedBook 6219, Page 589Recorded10/4/2017

Property Sale

Sale
$89,400
DeedBook 3190, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1974