Skip to content

1218 Farrell Terr

Rahway, NJ 07065

Built 1966

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 28, 2022

Property Information

Block178
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,947
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
33%
Improvement Value:$133,500
67%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,751+3.3%
2024$14,287+10.7%
2023$12,908+0.4%
2022$12,860+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,947DeedBook 6450, Page 2406Recorded2/2/2022

Property Sale

Sale
$351,000

From:

To:

Sq Ft1,947DeedBook 6195, Page 411Recorded6/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1966