Skip to content

643 Central Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$149,063
Last Sale Date
Oct 22, 2012

Property Information

Block178
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,886
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
43%
Improvement Value:$95,400
57%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,344+3.2%
2024$11,956+3.2%
2023$11,587+0.4%
2022$11,544+1.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$149,063
DeedBook 5929, Page 502

Property Sale

Sale
$315,500
DeedBook 5806, Page 763

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5768, Page 676

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 4484, Page 350

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4367, Page 45

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 3511, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1930