Skip to content

678 Stone St

Rahway, NJ 07065

Built 1953

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 15, 1992

Property Information

Block178
Lot34
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,700
37%
Improvement Value:$125,400
63%
Total Assessment$200,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,817+3.2%
2024$14,351+13.8%
2023$12,609+0.4%
2022$12,562+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3834, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1953