Skip to content

844 Milton Blvd

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Aug 5, 1988

Property Information

Block133
Lot33
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF-S&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
35%
Improvement Value:$123,400
65%
Total Assessment$189,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,062+3.2%
2024$13,620+3.2%
2023$13,200+0.4%
2022$13,151+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 3563, Page 981

Property Built

Built

Year Built: 1930