Skip to content

1120 Jefferson Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block180
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,297
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,800
48%
Improvement Value:$77,600
52%
Total Assessment$149,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,063+3.2%
2024$10,715+3.2%
2023$10,385+0.4%
2022$10,346+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 4744, Page 212

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 3701, Page 226

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 3318, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1945