Skip to content

1166 Jefferson Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Jun 15, 2010

Property Information

Block180
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,060
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
54%
Improvement Value:$58,900
46%
Total Assessment$128,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,545+3.2%
2024$9,245+3.2%
2023$8,960+0.4%
2022$8,926+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 5821, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1950