Skip to content

1124 Charlotte Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1927

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 29, 1999

Property Information

Block181
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
52%
Improvement Value:$64,900
48%
Total Assessment$136,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,108+3.3%
2024$9,790+3.2%
2023$9,488+0.4%
2022$9,453+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4920, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1927