Skip to content

1085 Stone St

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 15, 2016

Property Information

Block189
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,100
47%
Improvement Value:$73,900
53%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,367+3.2%
2024$10,041+3.2%
2023$9,731+0.4%
2022$9,695+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,572DeedBook 6126, Page 622Recorded6/17/2016

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3191, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1950