Skip to content

1111 Kline Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1956

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Oct 18, 1999

Property Information

Block189
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
49%
Improvement Value:$65,100
51%
Total Assessment$127,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,412+3.3%
2024$9,116+3.2%
2023$8,835+0.4%
2022$8,802+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4891, Page 60

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 3988, Page 254

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 3426, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1956