Skip to content

1177 Kline Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Apr 20, 2016

Property Information

Block189
Lot33
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,900
49%
Improvement Value:$67,100
51%
Total Assessment$132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,775+3.3%
2024$9,467+3.2%
2023$9,175+0.4%
2022$9,141+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 6117, Page 889Recorded5/3/2016

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 3034, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1930