Skip to content

1285 Kline Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1907

Last Sale Date
Mar 21, 2003

Property Information

Block189
Lot41
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage815
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,300
61%
Improvement Value:$43,900
39%
Total Assessment$111,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,234+3.2%
2024$7,975+3.2%
2023$7,730+0.4%
2022$7,701+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5366, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1907