Skip to content

1166 Kline Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 11, 2023

Property Information

Block190
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionB&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,500
35%
Improvement Value:$127,600
65%
Total Assessment$197,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,595+3.2%
2024$14,136+38.8%
2023$10,183+0.4%
2022$10,145+1.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft1,692DeedBook 6463, Page 158Recorded5/9/2022

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 6235, Page 119Recorded12/19/2017

Property Sale

Sale
$394,256

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 6235, Page 91Recorded12/19/2017

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4736, Page 49

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4256, Page 257

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 3158, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1930