Skip to content

1243 Madison Hill Rd

Rahway, NJ 07065

Built 1920

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
May 23, 2018

Property Information

Block190
Lot49
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,900
46%
Improvement Value:$78,500
54%
Total Assessment$145,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,767+3.2%
2024$10,428+3.2%
2023$10,107+0.4%
2022$10,069+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$328,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 6267, Page 25Recorded6/6/2018

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5771, Page 716

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 4518, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1920