Skip to content

1379 Franklin St

Rahway, NJ 07065

Built 1954

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block192
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage897
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,200
49%
Improvement Value:$70,800
51%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,367+3.2%
2024$10,041+3.2%
2023$9,731+14.0%
2022$8,539+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft897DeedBook 6379, Page 609Recorded8/27/2020

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 4897, Page 42

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4411, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1954