Skip to content

1574 Lambert St

Rahway, NJ 07065

Built 1955

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 26, 2008

Property Information

Block200
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF-B&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage906
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,100
50%
Improvement Value:$65,800
50%
Total Assessment$131,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,767+3.2%
2024$9,460+3.2%
2023$9,168+0.4%
2022$9,134+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5743, Page 140

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 4570, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1955