Skip to content

1427 Bedford St

Rahway, NJ 07065

Built 1960

Last Sale Price
$77,500
Last Sale Date
Aug 24, 1984

Property Information

Block196
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
43%
Improvement Value:$78,800
57%
Total Assessment$138,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,234+3.3%
2024$9,912+3.2%
2023$9,606+0.4%
2022$9,570+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 3375, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1960