Skip to content

1499 Bedford St

Rahway, NJ 07065

Built 1948

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Nov 23, 2022

Property Information

Block196
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage998
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,100
55%
Improvement Value:$54,100
45%
Total Assessment$120,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,901+3.3%
2024$8,621+6.4%
2023$8,105+0.4%
2022$8,074+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft998DeedBook 6491, Page 2360Recorded12/1/2022

Property Built

Built

Year Built: 1948