Skip to content

1586 Lambert St

Rahway, NJ 07065

Built 1955

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Nov 17, 2023

Property Information

Block200
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,100
45%
Improvement Value:$92,300
55%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,322+9.4%
2024$11,268+0.9%
2023$11,163+0.4%
2022$11,122+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,305DeedBook 6530, Page 2012Recorded12/4/2023

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5377, Page 100

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4050, Page 127

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 3213, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1955